شروط الصلاة
Ebu Mahzure, radijallahu 'anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, kazao: "Prvo vrijeme je Allahovo zadovoljstvo, srednje je Allahova milost, a zadnje Allahov oprost."
عن أبي مَحْذُورة -رضي الله عنه- قال: قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم-: «أولُ الوقت رِضْوَان الله، ووسَط الوقت رحمة الله، وآخر الوقت عَفْو الله».
شرح الحديث :
Izvršavanje namaza u njegovom prvom vremenu donosi Allahovo zadovoljstvo sa kojim se ništa ne može porediti i iz kojeg proizilazi ono što se ni zamisliti ne može. Allah Uzvišeni kaže: "Allah je zadovoljan njima, a i oni Njime su zadovoljni." Kada Allah Uzvišeni pozove džennetlije, oni će se odazvati, a On će ih upitati: "Da li ste zadovoljni?" Reći će: "Kako da ne budemo zadovoljni, kada si nam dao ono što nikome od stvorenja nisi." On će kazati: "Ja ću vam dati nešto vrijednije od svega toga." Reći će: "Gospodaru, a šta je to vrijednije od ovoga što si nam već podario?" Kazat će: "Moje zadovoljstvo će vas prekriti, i nikada se više na vas neću rasrditi." Muttefekun 'alejhi. Dakle, Allahovo zadovoljstvo je najvrijednija vrsta blagodati. Obavljanje namaza u sredini njegovog vremena je vid Allahove milosti i dobrote prema robu, što je stepen niže od samog zadovoljstva. Obavljanje namaza pred kraj njegovog vremena je Allahov oprost, a to ne biva osim zbog nemarnosti, a klanjanje u ovom vremenu nemarnost je u odnosu na njegovo obavljanje na početku vremena. Imam Šafija kaže: "Allahovo zadovoljstvo draže nam je od Njegovog oprosta, jer riječ 'oprost' ukazuje na određene propuste kod čovjeka. Obavljanje namaza na samom početku u pravilu je bolje i vrijednije, a postoje situacije kada je njegovo odgađanje vrijednije, kao npr. podne namaz kada su velike vrućine, jer je sunnet u tom stanju da se klanja kada malo zahladni. Također i jaciju je bolje klanjati kasnije, jer se to prenosi od Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem. Ovaj hadis je slab, a dovoljan nam je hadis u kojem stoji: "Koje djelo je najbolje?" Kazao je: "Namaz u njegovom vremenu." Muttefekun 'alejhi.