قيام الليل
Omer b. El-Hattab, radijallahu 'anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: "Ko zaspi a nije klanjao nafilu namaz koju inače redovno klanja, neka je klanja u periodu između sabah namaza i podne namaza, biće mu upisana nagrada kao da je obavio u uobičajenom vremenu."
عن عمر بن الخطاب -رضي الله عنه- مرفوعًا: «مَنْ نَامَ عَنْ حِزْبِهِ مِنَ الليلِ، أو عَنْ شَيْءٍ مِنه، فَقَرَأَهُ ما بَيْنَ صَلَاةِ الفَجْرِ وَصَلَاةِ الظُّهْرِ، كُتِبَ لهُ كَأَنَّمَا قَرَأَهُ مِنَ الليلِ».
شرح الحديث :
El-Hizb znači dio nečega, od toga su i hizbovi Kur'ana. Pa kada čovjek koji redovno klanja određeni broj rekata noćnog namaza, zaspi ili ne uspije klanjati kompletan broj rekata, neka ih klanja u vremenu između sabah i podne namaza, biće mu upisana nagrada kao da je klanjao u noći. Međutim, ako je pri tome klanjao i vitr namaz, onda u slučaju naklanjavanja neće klanjati neparan broj rekata, već će dodati još jedan rekat i klanjaće paran broj rekata. Na primjer ako je neko imao običaj da sa noćnim namazom klanja i tri rekta vitr namaza, kada bude naklanjavao noćni namaz umjesto tri rekata vitr namaza klanjaće četiri rekata nafile, a ako je imao običaj da noćni i vitr namaz klanja pet rekata, onda će u slučaju naklanjavanja klanjati šest rekata, ili ako je imao običaj da klanja sedam rekata noćnog i vitr namaza, onda će naklanjati osam rekata, i tako dalje. Na to nam ukazuje hadis od Aiše, radijallahu 'anha, u kome se prenosi da je ona rekla da bi Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, u slučaju kada zbog bolesti ili sna ne bi obavio noćni namaz, klanjao bi između sabaha i podne namaza dvanaest rekata nafile. Bitno je napomenuti da vrijeme naklanjavanja ovog namaza počinje od izlaska Sunca nakon što odskoči za jedno koplje, da se ne bi desilo da čovjek klanja u vremenu kada je zabranjeno klanjati.