ما يجوز للصائم
Aiša, radijallahu anha, prenosi da je Hamza b. Amr el-Eslemi, koji je često postio, kazao Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem: "Da li da postim dok sam na putovanju?” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče mu: "Ako hoćeš, posti."
عن عائشة -رضي الله عنها- : "أن حَمْزَةَ بن عَمْرٍو الأَسْلَمِيَّ قال للنبي -صلى الله عليه وسلم-: أصوم في السفر؟ - وكان كثير الصيام- فقال: "إن شئتَ فصُم، وإن شئت فَأَفْطِرْ".
شرح الحديث :
Aiša, radijallahu anha, prenosi da je Hamza b. Amr El-eslemi, kazao Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, da posti na putovanju, pa mu je Poslanik da pravo da bira između posta i mršenja, rekavši: “Ako hoćeš, posti.” Ovdje se misli na obavezni post, jer Poslanik kaže: “To je olakšica od Allaha”, iz čega se može razumjeti da ga je upitao o obaveznom postu. Na to ukazuje i predaja koju bilježi Ebu Davud, a u kojoj je kazao: “Allahov Poslaniče, ja posjedujem tovarnu životinju koju koristim, na njoj putujem i iznajmljujem je za naknadu. Ponekad na putu budem u toku ramazanua, a mlad sam i snažan..." Iz ovoga razumijemo da je mršenje na putovanju vid olakšice, pa ko koristi olakšicu, učinio je šta treba, a ko posti, učinio je dozvoljeno. ("Tejsirul-Allam", str. 325, "Tenbihul-efham", 3/429, "Te'sisul-ahkam", 3/237)