نكاح الكفار
Ibn Abbas kazuje da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, svoju kćerku Zejnebu vratio Ebu Asu b. Rebii nakon što je proteklo šest godina, i to na temelju prve bračne veze, odnosno, nije sklopio novu bračnu vezu.  
عن ابن عباس قال: «رَدَّ النبي -صلى الله عليه وسلم- ابنته زينب على أبي العاص بن الرَّبِيع بَعْدَ سِتّ سِنين بالنكاح الأول، ولم يُحْدِث نكاحًا».

شرح الحديث :


Najstarija Poslanikova kćerka Zejneba bila je udata za Ebu Asa b. Rebiu. Prihvatila je islam prije njega i učinila hidžru u Medinu. Kada je Ebu As prihvatio islam i iselio u Medinu, Poslanik mu je vratio Zejnebu, nakon što je proteklo šest godina, i to na temelju prve bračne veze, odnosno, nije sklopio novu bračnu vezu. Tako se kaže u ovoj verziji. Ovo predanje kao dokaz za svoje mišljenje navode oni islamski učenjaci koji kažu da brak nije razvrgnut ukoliko muž ne primi islam za vrijeme pričeka svoje supruge, te da pravo na izbor pripada ženi: ukoliko želi, može mu se vratiti, a ako želi, može se udati za drugog muškarca. Ipak, većina pravnika smatra da je u toj situaciji brak razvrgnut, dokazujući to drugim hadisima koji govore o tome, a svoj stav obrazlažu na sljedeći način: “Nakon što je Zejneba prihvatila islam, a njen muž ostao nevjernik, Poslanik islama nije razvrgnuo njihov brak zbog toga što još nije bio objavljen ajet u kojem se zabranjuje da muslimanka bude u braku s nemuslimanom. Međutim, nakon što je Gospodar objavio: ‘Vjernici, kad vam vjernice kao muhadžirke dođu, ispitajte ih – a Allah dobro zna kakvo je vjerovanje njihovo – pa ako se uvjerite da su vjernice, onda ih ne vraćajte nevjernicima: one njima nisu dopuštene, niti su oni njima dopušteni’ (El-Mumtehina, 10), Poslanik je Zejnebi naredio da počne brojati priček, idet, te se u međuvremenu pojavio njen muž Ebu As i primio islam, pa je Vjerovjesnik odobrio da ostanu u braku na temelju prvog bračnog ugovora. Eto tako se može objasniti nejasnoća u ovom predanju.” U pogledu ovog pitanja članovi Stalne komisije za izdavanje fetvi izdali su pravnu deciziju u skladu s mišljenjem većine islamskih učenjaka. Ta njihova decizija ovako glasi: “Ukoliko supružnici prihvate islam istovremeno, njihova je bračna veza valjana, tim prije jer su za vrijeme Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, bračni parovi prihvatali islam, a on im nije naređivao da obnove bračni ugovor. Međutim, ukoliko islam prihvati jedan supružnik, čekat će se da istekne ženin idet, priček, pa ako drugi supružnik u tom periodu prihvati islam, njihov je bračni ugovor valjan, a ako ne prihvati islam u tom periodu, njihov se brak ima razvrgnuti, na temelju Božijih riječi: ‘Vjernici, kad vam vjernice kao muhadžirke dođu, ispitajte ih – a Allah dobro zna kakvo je vjerovanje njihovo – pa ako se uvjerite da su vjernice, onda ih ne vraćajte nevjernicima: one njima nisu dopuštene, niti su oni njima dopušteni; a njima podajte ono što su potrošili. Nije vam grijeh njima se ženiti kad im vjenčane darove njihove date. U braku mnogoboškinje ne zadržavajte!’ (El-Mumtehina, 10).”  

ترجمة نص هذا الحديث متوفرة باللغات التالية